BGP

nouvèl

Single-mòd Fib (SMF): pi wo kapasite ak pi bon avni-preuve

Kòm nou tout konnen, fib multimode anjeneral divize an OM1, OM2, OM3 ak OM4. Lè sa a, ki jan sou fib mòd sèl? An reyalite, kalite fib mòd sèl sanble pi konplèks pase fib multimode. Gen de sous prensipal spesifikasyon nan fib optik mòd sèl. Youn se seri ITU-T G.65x, ak lòt la se IEC 60793-2-50 (pibliye kòm BS EN 60793-2-50). Olye ke refere a tou de ITU-T ak IEC tèminoloji, mwen pral sèlman bwa nan pi senp ITU-T G.65x nan atik sa a. Gen 19 diferan spesifikasyon fib optik mòd sèl defini pa ITU-T la.

Chak kalite gen pwòp zòn aplikasyon li yo ak evolisyon espesifikasyon fib optik sa yo reflete evolisyon teknoloji sistèm transmisyon depi premye enstalasyon mòd sèl fib optik jiska jounen jodi a. Chwazi youn nan bon pou pwojè ou a ka enpòtan anpil an tèm de pèfòmans, pri, fyab ak sekirite. Nan pòs sa a, mwen ka eksplike yon ti jan plis sou diferans ki genyen ant espesifikasyon yo nan seri G.65x nan fanmi sèl mòd fib optik. Espere ede w pran bon desizyon an.

G.652

ITU-T G.652 fib la ke yo rele tou estanda SMF (sèl mòd fib) epi li se fib ki pi souvan deplwaye. Li vini nan kat varyant (A, B, C, D). A ak B gen yon pik dlo. C ak D elimine pik dlo a pou operasyon spectre konplè. Fib G.652.A ak G.652.B yo fèt pou gen yon longèdonn zewo-dispèsyon tou pre 1310 nm, kidonk yo optimize pou operasyon nan gwoup 1310 nm. Yo ka opere tou nan gwoup 1550-nm, men li pa optimize pou rejyon sa a akòz gwo dispèsyon an. Sa yo fib optik yo anjeneral yo itilize nan LAN, MAN ak sistèm rezo aksè. Variant ki pi resan yo (G.652.C ak G.652.D) prezante yon pik dlo redwi ki pèmèt yo itilize nan rejyon an longèdonn ant 1310 nm ak 1550 nm sipòte transmisyon Coarse Wavelength Division Multiplexed (CWDM).

G.653

G.653 sèl mòd fib te devlope pou adrese konfli sa a ant pi bon Pleasant nan yon longèdonn ak pi ba pèt nan yon lòt. Li sèvi ak yon estrikti ki pi konplèks nan rejyon debaz la ak yon zòn nwayo piti anpil, ak longèdonn zewo dispèsyon kromatik te deplase jiska 1550 nm pou kowenside ak pèt ki pi ba yo nan fib la. Se poutèt sa, G.653 fib yo rele tou fib dispèsyon-shifted (DSF). G.653 gen yon gwosè debaz redwi, ki se optimize pou sistèm transmisyon mòd sèl alontèm lè l sèvi avèk anplifikatè fib erbium-doped (EDFA). Sepandan, konsantrasyon gwo pouvwa li nan nwayo fib la ka jenere efè ki pa lineyè. Youn nan melanje kat onn (FWM) ki pi twoublan yo rive nan yon sistèm CWDM (Danse Wavelength Division Multiplexed) ki gen zewo dispèsyon kromatik, sa ki lakòz diafonis ak entèferans akseptab ant chanèl yo.

G.654

Espesifikasyon G.654 yo gen dwa "karakteristik yon sèl mòd fib optik ak kab koupe koupe." Li itilize yon pi gwo gwosè nwayo ki fèt ak pi bon kalite silica pou reyalize menm pèfòmans long-bwote ak atenuasyon ki ba nan gwoup 1550-nm. Li anjeneral gen gwo dispèsyon kromatik nan 1550 nm, men li pa fèt pou opere nan 1310 nm ditou. G.654 fib ka okipe pi wo nivo pouvwa ant 1500 nm ak 1600 nm, ki se sitou fèt pou aplikasyon pou pwolonje long-bwote anba lanmè.

G.655

G.655 ke yo rekonèt kòm ki pa zewo dispèsyon-shifted fibre (NZDSF). Li gen yon ti, kontwole kantite dispèsyon kromatik nan C-band la (1530-1560 nm), kote anplifikatè travay pi byen, e li gen yon zòn nwayo pi gwo pase fib G.653. NZDSF fib genyen batay pwoblèm ki asosye ak kat-vag melanje ak lòt efè ki pa lineyè pa deplase longèdonn zewo-dispèsyon deyò fenèt la opere 1550-nm. Gen de kalite NZDSF, ke yo rekonèt kòm (-D)NZDSF ak (+D)NZDSF. Yo gen respektivman yon pant negatif ak pozitif kont longèdonn. Foto sa a montre pwopriyete dispèsyon kat kalite prensipal fib mòd sèl. Dispèsyon nan kromatik tipik nan yon G.652 fib konfòme se 17ps / nm / km. G.655 fib yo te sitou itilize pou sipòte sistèm long bwote ki itilize transmisyon DWDM.

G.656

Osi byen ke fib ki travay byen atravè yon seri longèdonn, gen kèk ki fèt pou travay pi byen nan longèdonn espesifik. Sa a se G.656 la, ki rele tou Mwayen Dispersion Fibre (MDF). Li fèt pou aksè lokal ak fib long bwote ki fè byen nan 1460 nm ak 1625 nm. Sa a kalite fib te devlope pou sipòte sistèm long bwote ki itilize transmisyon CWDM ak DWDM sou seri longèdonn espesifye. Ak an menm tan an, li pèmèt deplwaman an pi fasil nan CWDM nan zòn metwopolitèn, ak ogmante kapasite nan fib nan sistèm DWDM.

G.657

G.657 fib optik yo gen entansyon yo dwe konpatib ak fib optik G.652 yo men gen diferan pèfòmans sansiblite koube. Li fèt pou pèmèt fib yo pliye, san yo pa afekte pèfòmans. Sa a se reyalize atravè yon tranche optik ki reflete limyè ki pèdi tounen nan nwayo a, olye ke li te pèdi nan CLADDING a, ki pèmèt pi gwo koube nan fib la. Kòm nou tout konnen, nan televizyon kab ak endistri FTTH, li difisil pou kontwole reyon pliye nan jaden an. G.657 se dènye estanda pou aplikasyon FTTH, epi, ansanm ak G.652 se pi souvan itilize nan dènye rezo fib gout.

Soti nan pasaj ki anwo a, nou konnen ke diferan kalite fib mòd sèl gen aplikasyon diferan. Depi G.657 konpatib ak G.652 a, kèk planifikatè ak enstalatè yo anjeneral gen chans rive nan rankontre yo. An reyalite, G657 gen yon pi gwo reyon koube pase G.652, ki se espesyalman apwopriye pou aplikasyon FTTH. Ak akòz pwoblèm nan G.643 yo te itilize nan sistèm WDM, li se kounye a raman deplwaye, yo te ranplase pa G.655. G.654 se sitou itilize nan aplikasyon anba lanmè. Dapre pasaj sa a, mwen espere ou gen yon konpreyansyon klè sou fib mòd sèl sa yo, ki ka ede w pran bon desizyon an.


Tan pòs: 03-Sep 2021